Leke Bakımı

Lekenin Nedenleri Ve Çeşitleri

 

    * Genetik yatkınlık
    * Hormonal değişiklikler
    * Bazı sistemik hastalıklar
    * Enfeksiyonel hastalıklar (mantar vb.)
    * İlaç ve yanlış kozmetik kullanımı
    * Güneş

 

Cafe Au Laitafe

Doğuştan veya erken çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan sütlü kahverengi olan lekelerdir.

Melasma (Cloasma)
Hamilelik sırasındaki hormonal değişimler ve doğum kontrol hapların içerdiği hormonlar ciltteki melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir. Melanin pigmentindeki bu artış en çok güneş gören çene, alın ve yanaklarda boyutları büyük lekeler oluşturabilir. Genetik özellik taşıyan bu durumlar bazen tekrarlayan hamilelik dönemlerinde artış gösterebilir.

Hiperpigmentasyon

Deride melaninden ve melanin dışı faktörlerden kaynaklanan pigmentasyon artışıyla ortaya çıkar.

Lentigo
Erken yaşlarda özellikle ciddi güneş yanıklarından sonra veya yoğun olarak bronzlaşan cilt  tiplerinde oluşan  çilden daha geniş kahverengi lekelerdir. Senil lentigo ise ilerleyen yaşlarda genelde ellerin arka yüzünde güneş ışınlarına  uzun süre maruz kalmış ciltlerde oluşan lekelerdir. Renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerdedir.

Foto alerjik reaksiyonlar
Ağızdan alınan ilaçlar veya bölgesel sürülen bazı kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık veya alerjik reaksiyon seviyesinde iken, bazen daha ağır reaksiyonlar nedeniyle bölgesel su toplamalarına ve lekelerin oluşumuna sebep olabilirler.

Kronik güneş veya solaryum
Uzun süre güneşte kalma ve sık solaryum kullanımı sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Bu nedenle leke oluşumunda artış görülür. Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekiyor. Varolan lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için yaz ve kış dönemlerinde mutlaka güneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir.


 

 

Çil (Efelid)
En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi renkte olabilirler. Kalıtsal özelliği vardır. Vücudun her yerinde görülebilir. Ancak genellikle yüz ve kol bölgesinde görülür. Bahar ve yaz mevsiminde artış gösterirken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

Vücutta meydana gelen lekelerin ayrımını yapmak çok önemlidir.


 

 

 

 

 

CİLT BAKIMI

Cildiniz nefes alsın. DR GRANDEL ürünleriyle yapılan 9 aşamalı cilt bakımı, NİSAN AYI BOYUNCA 19,90 TL

Tüm hakları Epilaform'a aittir.